Niewygodny świadek (1990)
Peter Hyams
Gene Hackman
Anne Archer

Bodyguard

Kolejny tytuł z serii QDVD zasługuje niewątpliwie na uwagę miłośników filmów akcji i zaskakujących thrillerów, bo taki rodzaj kina serwuje nam <a
Kolejny tytuł z serii QDVD zasługuje niewątpliwie na uwagę miłośników filmów akcji i zaskakujących thrillerów, bo taki rodzaj kina serwuje nam Peter Hyams w „Niewygodnym świadku". Bohaterką filmu jest atrakcyjna rozwódka, Carol (Anne Archer), która w hotelowej kawiarni umawia się na randkę z nowo poznanym prawnikiem. Podczas spotkania kobieta staje się świadkiem jego zamordowania. Okazuje się, że sprawcą jest poszukiwany przez policję gangster Lee Watts, w związku z tym prokuratura postawia przekonać Carol, aby zeznawała jako świadek w procesie. Sprawy przybierają niebezpieczny obrót, kiedy na trop ukrywającej się kobiety wpadają zabójcy. Prowadzący śledztwo Robert Caulfield, w tej roli Gene Hackman, postanawia eskortować Carol pociągiem do Vancouver. Rozpoczyna się dramatyczna, pełna niebezpieczeństw podróż. „Niewygodny świadek" wyróżnia się spośród tego rodzaju sensacyjnych i komercyjnych produkcji przede wszystkim ciekawym scenariuszem i wspaniałą obsadą. Para aktorska Archer - Hackman przykuwa uwagę w każdej niemal scenie. Znaczna część filmu rozgrywa się w pociągu, gdzie widzowie będą świadkami wielu mrożących krew w żyłach scen. Warto zaznaczyć, że twórcy obywali się bez pomocy kaskaderów, tym większe uznanie należy się głównym aktorom. Pomysł z umieszczeniem akcji w pociągu nie jest nowy, ale w tym przypadku okazało się to świetnym posunięciem. Klaustrofobiczna atmosfera wąskich korytarzy kolejowych jest świetnym uzupełnieniem wartkiej akcji. Okazuje się, że z dobrych, sprawdzonych wzorów też trzeba umieć korzystać. Aurę tajemniczości potęguje dodatkowo muzyka Bruce’a Broughtona. Film możemy oglądać w wersji z komentarzem reżyserskim, z którego warto dowiedzieć się między innymi kilku ciekawostek na temat efektów specjalnych. Wśród materiałów dodatkowych umieszczono dokumenty „Jak powstawał film" i "Z planu", a także zwiastun oraz dodatek tekstowy „Sylwetki" zawierający informacje na temat Gene’a Hackmana, Anne Archer, J. T. Walsha i Petera Hyamsa. Na płycie znalazły się również krótkie wywiady z Genem Hackmanem (aktor wspomina między innymi sceny nakręcone na dachu pędzącego pociągu, uznając je za najtrudniejsze do zagrania), Anne Archer, Peterem Hyamsem i Jamesem B. Sikkingiem. Dźwięk w wersji oryginalnej zapisano w formacie DTS ES oraz DD 5.1, wersję z polskim lektorem w DD. 5.1.